Praha je rozprávkové mesto – Karlův most, Staromestské námestie a vôňa trdelníkov na každom rohu. Keď som tam prvýkrát prišiel, bol som očarený. Ale ako každý turista som rýchlo zistil, že za touto krásou číhajú aj scammeri, ktorí chcú z vášho výletu urobiť drahý zážitok. Podvody v Prahe nie sú nič nové, no s trochou opatrnosti sa im dá vyhnúť. Tu je môj sprievodca, ako rozpoznať scammerov v Prahe a užiť si cestovanie bez stresu.
1. Falošní taxikári: Pasca na letisku a stanici
Jedným z najčastejších podvodov v Prahe sú falošní taxikári. Keď som pristál na letisku Václava Havla, hneď ma oslovil chlapík s ponukou „lacnej jazdy do centra“. Našťastie som mal dopredu dohodnutý odvoz cez Uber, lebo neskôr som počul, že títo „taxikári“ si účtujú aj 50 eur za 10-minútovú cestu. Rovnaké scammy číhajú aj na Hlavní nádraží. Ako sa brániť? Používajte overené aplikácie ako Bolt alebo Uber, prípadne si vopred zistite cenu u oficiálnych taxislužieb (napr. AAA Taxi). Cestovanie do Prahy tak zostane bezpečné a lacné.
2. Pouliční „umelci“ a nútené dary
Na Karlův most som šiel s foťákom v ruke, pripravený na dokonalé zábery. Zrazu ma zastavil chlapík s náramkom – „Darček pre teba!“ – a o chvíľu už chcel 10 eur. Títo scammeri v Prahe sú majstri v manipulácii: dajú vám „zadarmo“ náramok, kvetinu alebo fotku s kostýmovanou postavou a potom vás tlačia do platenia. Raz som videl, ako sa turista hádal s „rytierom“ v brnení, ktorý ho nechcel pustiť, kým nezaplatí. Riešenie? Jednoducho povedzte „nie“ a kráčajte ďalej – pevne, ale slušne.
3. Zmenárne s podvodnými kurzami
Praha je plná zmenární, najmä v centre, ale pozor – nie všetky hrajú fér. Raz som videl tabuľu s lákavým kurzom (25 CZK za 1 EUR), no po výmene som dostal o 20 % menej, lebo „poplatky“. Scammeri v zmenárňach v Prahe často lákajú turistov na výhodné ponuky, ale skryjú vysoké provízie. Ako sa chrániť? Vymieňajte peniaze v banke alebo použite bankomat s kartou, kde sú poplatky jasné. Ak musíte použiť zmenáreň, pýtajte si celkovú sumu vopred a čítajte drobné písmená.
4. Reštaurácie a nafúknuté účty
Po dni plnom chodenia som si sadol do reštaurácie blízko Staromestského námestia. Jedlo bolo skvelé – svíčková na smotane – ale účet? O 300 korún vyšší, než som čakal. Niektoré podniky v Prahe pridávajú „servisné poplatky“ alebo účtujú za veci, ktoré ste neobjednali, ako chlieb na stole. Scammeri tu nie sú len na ulici, ale aj za pultom. Tip: Pred objednávkou si pozrite menu online (mnohé reštarácia ho majú) a pýtajte sa na ceny doplnkov. Ak niečo nesedí, nebojte sa to reklamovať – ja som to urobil a vrátili mi peniaze.
5. Falošní policajti a „kontrola peňazí“
Najbizarnejší podvod v Prahe som zažil, keď ma na Václavskom námestí zastavil chlap v uniforme s tým, že „kontroluje falošné peniaze“. Chcel vidieť moju peňaženku – a asi aj to, čo v nej je. Našťastie som si spomenul na varovania z cestovateľských fór a požiadal som ho o preukaz. Zmizol rýchlejšie, než som stihol žmurknúť. Falošní policajti sú v Prahe rarita, ale existujú. Ako sa brániť? Skutoční policajti vás len tak na ulici nezastavia – ak áno, majú preukaz a jasný dôvod. Držte si peňaženku blízko a nepanikárte.
Ako si užiť tento cestovaťeľský skvost bez podvodov?
Podvodníci a Praha sú neoddeliteľný, ale nenechajte si nimi pokaziť výlet. Mesto je nádherné – od Pražského hradu po pivnice s českým pivom – a väčšina ľudí tu je úprimná. Moje tipy na cestovanie do Prahy bezpečne? Plánujte dopredu, používajte zdravý rozum a nebojte sa povedať nie. Po tom incidente s taxikárom som si dal väčší pozor, a nakoniec som si Prahu užil naplno – s plnou peňaženkou aj srdcom.
Zdieľajte svoje skúsenosti
Stretli ste sa s podvodníkmi v Prahe? Alebo máte tip, ako sa im vyhnúť? Napíšte mi do komentárov – rád si prečítam vaše príbehy! A ak vám tento článok pomohol, zdieľajte ho s kamošmi, nech aj oni cestujú do Prahy pripravení. Bezpečné dobrodružstvo je predsa to najlepšie!